مدیریت کیفی منابع آب زیرزمینی ؛ضرورت اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: مدیریت کیفی منابع آب زیرزمینی ضرورت اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب زیرزمینی است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "محمود قدبیگی" در این باره گفت: به‌منظور اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی در استان مرکزی کارگاه کیفیت بخشی منابع آب زیرزمینی برگزار شد و راهکارهای ارائه شده در این کارگاه در اجرای برنامه‌های این طرح مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی بیان کرد: طرح تعادل‌بخشی از بزرگ‌ترین طرح‌های کشور محسوب می‌شود که وزارت نیرو اجرای 15 پروژه برای طرح مذکور در نظر گرفته است و 11 پروژه با مدیریت شرکت آب منطقه‌ای در استان‌ها اجرا می‌شود.
قدبیگی  ادامه داد: طرح تغذیه مصنوعی سفره‌های آب زیرزمینی و تعیین حریم کیفی منابع آب زیرزمینی دو پروژه از مجموع 11 پروژه مد نظر در این طرح است. با توجه به این دو موضوع و تاکید بر تعامل با اساتید دانشگاه‌ها در این برنامه جهت یافتن راهکارهای مناسب و مبتنی بر بررسی‌های علمی، این کارگاه با حضور یکی از اساتید مطرح این بخش برگزار شد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مرکزی عنوان کرد: در این کارگاه مباحث و راهکارهای نوین و علمی در خصوص شناسایی و تعیین منشا آلودگی آب‌های زیرزمینی، پاکسازی آب‌های آلوده و طراحی سیستم‌های تغذیه مصنوعی حوضچه‌ای مطرح شد که مورد استقبال شرکت‌کنندگان قرار گرفت.
قدبیگی بیان کرد: در خصوص اجرای این طرح شرکت آب‌منطقه‌ای از تمامی توان و ظرفیت موجود بهره می‌گیرد و امیدواریم با توجه به عنایت رییس جمهور به این مبحث به زودی اعتبار لازم برای این اقدام تخصیص داده شود که طرح با سرعت بیشتری اجرا شود.
این کارگاه با دو موضوع طراحی سامانه‌های تغذیه مصنوعی حوضچه‌ای و پروتکل شناسایی، تعیین منشا و پاک‌سازی آلودگی منابع آب زیرزمینی در شرکت آب‌منطقه‌ای استان مرکزی برگزار شد.
   1395/11/9 09:39