***

نکات دانستنی مفید درمورد تصفیه خانه استخرهای عمومی

***
تصاویر زیبا از امکانات آبی هیجان زده مان میکنند ولی وقتی به اتاق تصفیه خانه فکر می کنیم در ذهنمان فضایی شبیه زندان تداعی می شود. اگر کسی که اتاق تصفیه خانه استخر را طراحی میکند، دو سه سالی کارهای تعمیر و نگهداری را انجام داده باشد، امید است با تجربه مشکلاتی که دیگر طراحان ایجاد کرده اند، نگرش و طراحی را از نقطه نظری صحیح تر آغاز کند. برای طراحان که معمولا نگهداری و سرویس مجموعه طراحی شده شان را به عهده می گیرند، اینکه اجازه ندهند طراحی محدود به حداقل الزامات بهداشتی و ایمنی شود مهم است، ولی در پایان طرحی از بهترین محیط ممکن برای فعالیت متخصصین خود فراهم می سازند.
ممکن است در ابتدای امر هزینه ای که مصرف کننده برای تصفیه خانه در نظر گرفته کافی نباشد ولی باید امکان ورود تجهیزات کارآمدتر یا جدید مورد نیاز به بازار را در نظر بگیرید، بنابراین اتاق تصفیه خانه باید فضا به اندازه کافی داشته باشد. با در نظر گرفتن این امر شما زمینه اعمال تغییرات و افزودن تجهیزات در آینده را فراهم کرده اید.
در تسهیلات استخرهای عمومی لازم است مسیر تردد وسایل نقلیه متناسب حمل تجهیزات تصفیه خانه مورد نظر از طریق پارکینگ یا زمین های بازی تا تصفیه خانه مهیا باشد و وسایل نقلیه بتوانند تا 4 یا 5 متری آن پارک کنند یک مسیر خصوصی ایده آل است. . همچنین باید در نظر گرفته شود که مسیر شلنگهای انتقال مواد شیمیایی چون کلر مایع و ... حتی با وجود علائم هشدار دهنده، حتی الامکان در مسیری که مردم عادی تردد دارند نباشد. فضای خارج از تصفیه خانه باید طوری حراست شود که فقط پرسنل تعمیر و نگهداری به آن دسترسی داشته باشند. در بعضی مجموعه ها گاهی باید مردم را از بخشی تخلیه کرد تا کامیونهای حامل مواد شیمیایی بتوانند به تصفیه خانه نزدیک شوند. گاهی مسیر دسترسی به تصفیه خانه با پله های چرخشی امکان پذیر است که در این موارد حذف پمپ ها یا تعمیرات آنها بسیار سخت است.
تمام تجهیزات باید داخل ساختمان باشند و اگر باید در بیش از یک ساختمان جای گیرند، قدرت و کنترل هر یک را از دیگری مستقل سازید. هنگامیکه تسهیلات یک ساختمان در ساختمان دیگریست اگر بخواهیم به تصفیه خانه سر بزنیم یا مثلا موتوری را خاموش کنیم مجبور میشویم مسیری طولانی طی کنیم.
درها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا بزرگترین تجهیزات به راحتی از میان آنها عبور کند و همچنین برای تغییرات آینده مهیا باشند.
دسترسی به تصفیه خانه از سطح هم تراز استخر باید با پله های استاندارد و درب حداقل به عرض یک متر طراحی شده باشد. در استخرهای قدیمی تصفیه خانه در سطحی هم تراز استخر بدون پله یا ورودی بود. این ویژگی زمان تزریق مواد شیمیایی به استخر دردسر ساز می شد. در موارد دیگر پمپ ها در عمق 1.5 متری ازسطح هم تراز استخر قرار می گرفت و دسترسی با پله های کوتاه درد سر ساز بود.
کف اتاق تصفیه خانه باید از سطح هم تراز کف استخر فاصله ای کافی حداقل 60 سانتیمتر عمیقتر باشد تا اصطلاحاً آب بر روی پمپ سوار باشد و پمپها باید بر روی شاسی قرار بگیرند تا حدود 45 سانتیمتر از کف تصفیه خانه بالاتر باشند و آب به آنها نفوذ نکند.
فضای تصفیه خانه باید طوری باشد که هر یک از تجهیزات در اطرافش به اندازه کافی فضای آزاد باشد و فاصله کمتر از 0.9 متر بین تجهیزات فضا برای رفت و آمد سرویسکار باشد. این فضا باید طوری در نظر گرفته شود که امکان جایگزینی تجهیزات بزرگتری چون فیلترها و مبدلها فراهم باشد.
ارتفاع سقف اتاق نباید از 3.6 متر کمتر باشد تا لوله های اضافی در آن به راحتی جای گیرند. دیوارهای نیمه بالای اتاق تصفیه خانه و سقف ها باید با رنگ سفید به منظور افزایش بازتاب نور رنگ آمیزی گردد . دیوارهای نیمه پایین آن باید سفید و صاف یا نیمه براق باشند. یک روش خوب تقسیم بندی لوله ها با رنگ آمیزی است، مثلا طوسی و سبز، این کار به شناسایی کاربرد هر لوله کمک میکند و خطای دید را کم می کند.
کف اتاق باید شیبی کارآمد و متناسب به سمت دریچه تخلیه فاضلاب داشته باشد تا هر جا آب ریخت خیلی سریع و ساده به سمت آن جریان یافته و تخلیه گردد. در صورتیکه به هر دلیلی امکان تخلیه آب به چاه فاضلاب نباشد باید کانالهایی تعبیه گردند.  آب این کانالها باید به حوضچه ای که دارای پمپ کفکش فلوتر دار یا پمپ و لول سوئیچ است جریان یابد و از آنجا به بیرون اتاق تخلیه گردد.
در حالت ایده آل باید کشویی برای شمارش تستها و یک سینک جهت شست و شوی کنترلرها و ابزار مربوطه در تصفیه خانه وجود داشته باشد. تمام کنترلر ها ، ابزارهای اندازه گیری و نمایشگرها باید در نزدیک کشوی مذکور نصب گردد. این کشو مکان خوبی برای ذخیره اطلاعات و نگهداری نتایج تستها و ارائه آن جهت اطمینان از انجام مقررات ایمنی و بهداشتی است.
یک مکان خاص شستشوی چشم که در دسترس همگان نباشد، باید نزدیک اتاق ذخیره مواد شیمیایی در نظر گرفته شود.
کوتاه سخن اینکه در اغلب موارد چنین تصمیمات و طرحهایی توسط افراد پشت میز نشین اتخاذ و ارائه میگردند که نهایتاً در غالب تصاویری زیباست. هرچند آنها به درستی می دانند چه پمپ و فیلتر ولوله و ... باید انتخاب شود، اما بدون تجربه در عمل نمی توان دانست چه اتفاقات و مشکلاتی پیش روست.

 
   1396/8/2 12:43