نکات دانستنی مفید جهت انتخاب اسکیمر یا سیستم سر ریز به آبراهه یا گاتر

نکات دانستنی مفید جهت انتخاب اسکیمر یا سیستم سر ریز به آبراهه یا گاتر
برای تصفیه آب استخر، باید آب را از سطح استخر جمع و به تصفیه خانه هدایت کنیم زیرا بیشتر مواد زائد حمام و مواد غیر آلی غیر زنده به سطح آب شناور میشوند و اگر فقط از آب را طریق فاضلاب اصلی مکش شود، آلودگی های سطحی بر روی سطح مانده و فیلتر نمی شوند. ذرات غبار، برگها، بریده های چمن و سایر آلاینده های محیطی نیز تمایل دارند مدتی را در سطح آب بگذرانند و ما باید از این مدت نهایت استفاده را ببریم. جمع آوری آبها از روی سطح یا از طریق اسکیمر یا به روش سر ریز انجام میشود.
در مواردی که اسکیمر تعبیه شده، هنگام شنا یا شیرجه زدن شناگرها، مقداری از آب استخر به بیرون سر ریز میشود. برای جلوگیری از اتلاف این آب و هدایت آن به تصفیه خانه، میتوانیم دورتا دور استخر آبراهه ای تعبیه کنیم که آب را به تصفیه خانه هدایت میکند و به آن گاتر نیز میگویند. جنس آبراهه گاه از سیمان و سرامیک و گاه به شکل آماده از جنس PP یاUPVC   میباشد. سطح این آبراهه با پوششی به نام گریل که معمولاً از جنس PP هست پوشانده میشود.
تفاوت اصلی بین اسکیمر و آبراهه دور استخر، سطح و میزان جذب آب است.
اسکیمر استخر

اسکیمر برای استخرهای درون زمین طوری تعبیه می شود که فقط درب آن قابل مشاهده است، تا مصرف کننده بتواند با باز کردن آن سبدش را برای تمیز کردن بیرون آورد. تمام اتصالات و لوله کشی ها زیر زمین میباشند. استخرهای خانگی معمولاً یک یا دو اسکیمر دارند، در حالیکه در استخرهای عمومی تعداد بیشتری اسکیمر بکار رفته است.  اسکیمرها انواع متفاوتی دارند: اسکیمر بالای استخر زمینی که قبل از بتن ریزی در دیواره استخر تقریباً همتراز زمین قرار داده می شود و در ایران متداول است، اسکیمر شناور که برای شناور شدن با ارتفاع آب طراحی شده و کمی زیر سطح آب قرار میگیرد تا بنا به اصول هیدرولیک، آب را از سطح به سبد خود بکشاند، اسکیمر نیلوفری که برای حجم های وسیع آب، مثلاً پشت سدها قرار میگیرد و آب از حلقه ای بزرگ به درون سر ریز می شود..

اسکیمر برای استخرهای خصوصی و یا استخرها با  تعداد شناگر کم مناسب و برای استخرهای عمومی و مسابقه سیستم سر ریز مناسب تر است.
نصب اسکیمر، آسان و قیمت آن مقرون به صرفه بوده و محبوب است. این محبوبیت باعث شده تولید کنندگان زیادی آنها را در اشکال متفاوت، با کیفیت و عملکردی قابل مقایسه ارائه دهند. تعویض قطعات و کاربری آنها ساده بوده و به راحتی با باز کردن درب، سبد درآمده و تمیز میشود. با اسکیمر چند اینچ ارتفاع برای افزایش سطح آب در اختیار داریم که از عهده موج حاصل از جابجایی شناگرها بر میاید و دیگر نیاز به ظرفیت بیشتر برای احتساب موج نیست. اما سرعت اسکیمر در پاکسازی استخرهای بزرگ کم است و مثلا برای استخر عمومی حتی با تعداد زیاد اسکیمر، پاکسازی سطح آب وسط استخر بسیار سخت است و معمولا نازلهای برگشت آب به استخر برای یک بازه زمانی مشخص جوابگو نیست. در مورد استخرهای مسابقه، مشکل اسکیمرها اینست که امواجی که از دیواره اسکیمر بالا میروند تلاطم را بیشتر کرده و ذرات شناور که به اسکیمر رسیده اند دوباره از آن دور میشوند. هر چند قیمت آنها مناسب و تمیز کردن آنها آسان است اما برای استخرهای بزرگ، پاک کردن تعداد زیاد اسکیمرها کار زمانبر و کسل کننده ایست که کمتر کسی مسئولیت آن را به عهده میگیرد.
 
استخر با سیستم سرریز آب
برای استخرهای با تعداد زیاد شناگر و استخرهای مسابقه، سیستم سر ریز ایده آل است. آبراهه یا گاتر ها یکسان ساخته نمیشوند. بیشتر این آبراهه ها جویهایی از جنس بتن هستند که آب در آنها سر ریز شده و به تصفیه خانه منتقل می شود. برخی از جنس استنلس استیل بوده و شکلی تجملی تر دارد. اگر از نوع مجهز به سیرکولاسیون باشد، علاوه بر جمع آوری آب از سطح استخر و انتقال آن به تصفیه خانه، محفظه ای جداگانه برای پمپاژ آب برگشتی به استخر دارند و دیگر نیازی به بازگشت آب از کف یا دیواره استخر نیست.

 
 
آبی که در آبراهه جریان می یابد هوا به همراه دارد و به طرف لوله های بزرگی هدایت میشود که آنرا وارد مخزن تعادل در تصفیه خانه زیر زمین می کند. پمپ تصفیه آب، آب را از این مخزن وارد فیلترهای تصفیه می کند. در استخرهایی که از اسکیمر استفاده می شود نیازی به مخزن تعادل نیست چون اسکیمر چند اینچ جای بازی برای افزایش حجم آب می دهد. اما در استخر هایی که سیستم سر ریز اجرا شده، گنجایش مخزن تعادل باید با در نظر گرفتن بیشترین حجم جابجایی آب و تعداد شناگرها انتخاب شود.

استخر با افق دید بی انتها
 
 
 
 بیشتر استخرهای لوکس و تفریحی دارای لبه ای هستند که وقتی شناگر به آن سمت نگاه کند، افق دید وسیع تری خواهد داشت و آب از سرتاسر آن لبه به آبراهه سر ریز می شود. در این شکل استخر، گرده ها، برگها و هرچه روی آب شناور است بسیار سریعتر از شکلهای دیگر استخر از روی سطح آب جمع آوری و پاکسازی می شود.
 
مزایا و معایب سیستم سرریز آب استخر
بی تردید بهترین روش تصفیه آب استخرهای مسابقه، عمومی و پارکهای آبی، اجرای سیستم سرریز آب استخر است. این روش برای این استخرها، ضروری و بسیار سریعتر و کارآمد تر از اسکیمر بوده و همچنین سطح آب را ثابت نگه میدارد. امواج بر روی گریل ها جریان یافته، از بین میروند و بدین صورت از تلاطم آب جلوگیری شده و در استخرهای مسابقه شناگران از مزایای آن بهره میبرند.
در استخر هایی با سیستم سر ریز که آبراهه ها خود مخزن و سیستم بازگشت آب به استخر را دارند، نیاز به بازگشت آب از کف استخر نیست، بنابراین هزینه لوله کشی به کف استخر حذف شده و نفوذ از طریق لایه بتنی استخر و خطر نشت کاهش می یابد.
برای شناگران، آبراهه امکان دسترسی به آب خروجی از استخر را میدهد و این یک مزیت است. البته افراد غیر شناگر این مزیت را درک نمی کنند. فشار ناشی از تمرین و کلر آب و تحریک سینوس ها با کلر آمین موجود در هوا، ترشح آب دهان را زیاد می کند و دسترسی به آبراهه بسیار سریعتر از بیرون آمدن و رسیدن به سطل زباله یا سینک دستشوئی است.
در مقایسه با اسکیمر، هزینه اجرای سیستم سر ریز گرانتر است و دانش، توجه و مهارت بیشتری نیاز دارد، همچنین سر و صدای این سیستم بیشتر است. با چنین سیستمی باید توجه داشت هرگونه تغییر یا نقص هنگام جاری شدن آب روی گریل ها مشخص می شود، همه چیز باید کاملا تراز باشد، در غیر این صورت نقاط خشک و لکه های قابل توجهی خواهیم داشت. سر ریز آب به داخل گاترها سر و صدا ایجاد میکند، همچنین عرشه استخر که هم تراز آبراهه است صدای آبراهه را منعکس می کند. شاید بیشتر مردم متوجه نشوند اما شناگر دائماً با آن سر و کار دارد خصوصاً هنگام گوش دادن به مربی. با این حال مزایای سیستم سر ریز برای استخرهای عمومی بسیار بیشتر از معایب آنهاست. در استخرهای آبزیان، استخرهای عمومی و استخر ها با تعداد شناگر بیشتر آلودگی بیشتر از آنست که با اسکیمر حذف شود. در استخرهای با اسکیمر ممکن است خطی از آلودگی بر دیواره، کاشیها، یا آلودگی لرد مانندی در کف استخر و یا کدورت آب داشته باشیم اما در سیستم سر ریز پس ماندهای آلی غیر زنده به سطح آب شناور و از طریق آبراهه پاکسازی می شوند. در سیستم سر ریز، سطح آب همواره پاک است. پس خطوط آلودگی شواهدی برای مدیریت نامناسب پاکسازی آب هستند. با این حال مقایسه اسکیمر و آبراهه سر ریز، صحیح نیست. همانطور که پیش تر اشاره شد برای استخرهای با بار کمتر (آلاینده های کمتر)، کم حجم تر یا با تعداد شناگر کمتر، اسکیمرها با توجه به قیمت پایین تر، سطح انتخاب گسترده تر مناسب هستند. برای استخر ها با بار بیشتر، سیستم سر ریز،  برای پاکسازی آلاینده های سطحی مثل برگ، مو، چربی بدن شناگرها، لوسیون های ضد آفتاب یا برنزه، چربی لوازم آرایش بانوان و سایر مواد آلی غیر زنده، کارآمد تر هست، هر چند هزینه بالاتری داشته و باید ملزومات منبع تعادل متناسب را هم در نظر داشت.

 
   1399/9/4 14:00