نور پردازی استخر

اگر بخواهیم برای اوقات فراغت یا تعطیلاتی در پیش رو فکری کنیم، از اولین چیزهایی که به ذهنمان می رسد، بودن در کنار آب است. داشتن استخر فرصتی بی نظیر برای آسایش، استراحت و خوشگذرانی در کنار خانواده و دوستان فراهم میکند. با در نظر داشتن فرصت کم فراغت باید هر زمان از شبانه روز که اراده کردیم بتوانیم از استخر استفاده کنیم، پس نورپردازی صحیح ضروریست.
مزایای نورپردازی محوطه و داخل استخر:
  • نورپردازی نکته ایمنی ضروری برای فضای بیرونی خانه است.
  • در صورت داشتن کودک و حیوانات خانگی بهبود دید در شب در محوطه استخر بسیار مهم است.
  • استخر در هر ساعتی از شبانه روز قابل استفاده میشود.
  • نور می تواند در جهت برجسته سازی المان های معماری خاص حیاط (تندیسها، احجام هندسی و ...) و نمای آب استخر بکار رود.
  • اگر استخر آبگرم داریم نور پردازی متناسب، می تواند فضا و آهنگ محیط استخر را آرامش بخش کند.
  • با نورهای تقویت کننده خلق و خو (مانند چراغ های رنگی) میتوانیم محیطی مناسب  جشن و فرح بخش داشته باشیم. چراغهای رنگی می تواند مانند موزیک احساسات خوش را برانگیزد و شادی آورد. برای همین، روش صحیح نورپردازی نه تنها برای استخر بلکه برای بقیه حیاط خانه ما نیز مزایای زیبایی شناسی و عملی را به همراه دارد.


چه گزینه هایی برای انتخاب داریم؟

تا کمی پیش لامپ های رشته ای متداول بودند. اما با نوآوری هایی در فناوری نورپردازی، اکنون گزینه های بیشتری داریم که نه تنها با دوام هستند بلکه از نظر انرژی نیز کارآمد هستند. در زمینه نورپردازی استخر، دو نوع گزینه روشنایی در بین صاحبان خانه بسیار محبوب است: چراغ های هالوژن و چراغهای LED با استاندارد IP68
چراغ داخل استخر با لامپ هالوژن
با ورود لامپهای هالوژن به بازار مصرف، این لامپها جایگزین لامپ های رشته ای شدند، زیرا با دوام ، کم مصرف و مناسب محیط زیست بوده، اما نیاز به تعویض منظم دارند و طول عمر آنها بین 2000 تا 4000 ساعت است.
چراغ داخل استخر با لامپ LED
لامپ های LED در فناوری نورپردازی بیشتر اثرگذار بوده اند. این لامپ ها مقرون به صرفه تر ، با دوام تر هستند (طول عمر آنها بیش از دو برابر چراغ های فلورسنت جمع و جور یا CFL ها است) و سازگار با محیط زیست و کم مصرف است.
 به عنوان مثال یک لامپ LED به توان 6 وات می تواند نوری با شدت همان لامپ هالوژن 100 وات تولید کند. از آنجا که LED ها دارای سینک های حرارتی هستند که گرما را رفع میکنند، این لامپ ها هنگام لمس خنک هستند. مانند هالوژن ها و لامپ های رشته ای، در لامپ هایLED جیوه بکار نرفته است. همچنین می توان با ادغام تجهیزات صرفه جویی در انرژی مانند دیمر و سنسور با آنها به ویژگیهای مطلوب تری دست یافت. به همین دلیل LED ها برای استفاده در محیط داخلی و فضای باز مناسب هستند. همچنین طول عمر آنها به طور متوسط 50000 ساعت است و نگهداری و سرویس کمی نیاز دارند.
این لامپ ها تطبیق پذیر و قابل برنامه ریزی هستند: چراغ های LED دارای رنگ های گوناگونی هستند ، بنابراین با کمی نو آوری در استفاده از آنها میتوانیم فضای استخر و حیاط خانه خود را جذاب تر کنیم. می توانیم از چراغ های LED چند رنگ برای ظاهری با شکوه یا تم مهمانی های کنار استخرمان استفاده کنیم. به لطف نوآوری در نور LED ، اکنون لامپ های هوشمند وجود دارد که می توانند طبق برنامه ریزی هماهنگ و مرتبط، روشن، خاموش و یا کم نور شوند. چراغ های LED هوشمند با استفاده از لبتاب یا موبایل از راه دور (از جمله تغییر رنگ!) قابل کنترل هستند. با قابل برنامه ریزی و هوشمند بودن این چراغها حتی اگر فراموش کنیم آنها را خاموش کنیم مهم نیست زیرا می توانیم براساس نیازهای روشنایی خود برنامه خاموش یا کم نور شدن (و حتی چشمک زدن برای جلب نظر) را تنظیم کنیم. سیستم های روشنایی لامپ هوشمند با فناوری اتوماسیون خانه های هوشمند سازگار هستند.
 
ویژگی جالب چراغ های LED برای استخر و خانه: این چراغ دارای فرکانس الکترومغناطیسی بالاتری بوده، از 400 ترا هرتز تا بیش از 600 ترا هرتز است، بنابراین نور آنها به چشم انسان روشن تر و آبی تر از نور لامپهای رشته ای به نظر میرسد. در عمل تعداد کمتری چراغ LED برای روشن کردن فضای استخر کافیست.
 چراغ های LED برای افزایش زیبایی حیاط خانه و استخر ما گزینه مهمی است: این چراغ ها با تنوع گسترده رنگ و طرح بهبود دهنده زیبایی هستند. فناوری نورپردازی LED گزینه ای کاربردی تر و سازگارتر با محیط زیست  است.
 
چگونگی تعیین تعداد چراغهای مورد نیاز استخر:
معمولاً برایمان سوال است که فروشندگان و مجریان تأسیسات از کجا می دانند چند لامپ برای روشن شدن حیاط خانه و استخر ما لازم است؟
خوب لازم است نکات زیر را بررسی کنیم:
اندازه و شکل استخر
اطراف استخر ما چقدر نور دریافت می کند؟
ملاحظات خاص طراحی و جلوه های ویژه نور خاصی که مورد نظر ماست
تعداد چراغها بستگی به اندازه استخر دارد. اگر هیچ نور محیطی در دسترس نیست ، باید چراغ های بیشتری نصب کنیم تا فضای استخر روشن و ایمن باشد. باز هم درصورت داشتن کودکان خردسال و حیوانات اهلی خانگی باید توجه بیشتری به این مسئله داشت. استخرهای با شکل نا منظم، منحنی یا  Lمانند دارای فاکتورهای خاص خود هستند که به عنوان یک مجموعه استاندارد باید در هنگام تصمیم گیری در مورد روشنایی مورد توجه قرار گیرند. اگر استخر آبگرم است، پس حال خوشی که فضای نورپردازی شده میسازد، مد نظر است. استفاده از رنگ روشن در آبگرم استخر برای به آرامش رسیدن ضروریست. باید اطمینان حاصل کنیم که تمام محیط منتهی به استخر و اطراف آن به اندازه کافی روشن شده اند تا ایمنی استخر را تضمین کند. اگر اهل زیبایی شناسی هستیم یا قسمت هایی از استخر ما دارای المان خاصی است که میخواهیم جلب نظر کند،  دقت کنیم که این موارد به صورت جداگانه برای تأکید نور کافی داشته باشند.
 
نصب چراغ های استخر
در مرحله برنامه ریزی نورپردازی استخر، باید از قبل طراحی، نور استخر برای اجرا تنظیم شود. مواردی مانند شکل استخر، اندازه، محوطه سازی و المانهای طراحی را باید در نظر داشته باشیم. برای نورپردازی داخل استخر، انواع مختلفی از چراغ برای انتخاب در رنگ های گوناگون و با ویژگی های مختلف وجود دارد:
 چراغ های استخر LED زیر آب آسان نصب می شوند و باید در هنگام ساخت استخر تنظیم شوند.
 چراغ های LED زیر آب که می توانیم خودتان به صورت کاردستی بسازیم که نیاز به نصب ندارند و فقط کافیست پایین استخر غرق شوند تا محیط پیرامونشان را روشن کند.
برای روشن کردن محیط استخر یا حیاط خانه خود، تجسم کنیم که دوست داریم منظره استخر در اوایل شب و در شب چگونه دیده شود. روشنایی، شکل، رنگ و تعداد چراغ هایی را که استفاده می کنیم را باید در نظر داشته باشیم.
 برای روشنایی باغ استخر می توانیم از انواع مختلفی از چراغ ها مانند چراغ های مسیر، چراغ های پله، چراغ های خوشه ای ، چراغ های رشته ای و ... استفاده کنیم.
برای تزریق زندگی و نشاط به حیاط خانه خود، میتوانیم از پروژکتور استفاده کنیم که فضای زیادی را نیز روشن می کند.
برای افزودن تمرکز یا برجسته سازی روی المان معماری خاص، تندیس ها و گیاهان در حیاط، می توانیم از چراغ های رنگی یا پروژکتورها بهره ببریم.
یادمان باشد استخر را برای آسایش بیشتر انتخاب کرده ایم پس در نقشه برداری و برنامه ریزی برای سیستم روشنایی استخر، یک برقکار حرفه ای و با تجربه انتخاب کنیم. که با توجه به المانهای روشنایی مناسب استخر، تأثیر بصری و ویژگی های ایمنی، اطلاعات ارزشمند و کار صحیحی ارائه دهد. همچنین می توانیم برندها یا مدل هایی که بهترین بازخورد را داشته اند از وی استعلام کنیم. نورپردازی یک ویژگی ضروری زیبایی ، عملی و ایمنی یک استخر شنا است، چه در محیط داخلی و چه در حیاط خانه ما بنابراین بسیار مهم است که برای سیستم روشنایی استخر خود برنامه ریزی کنیم. اگر نگرانی دیگری در مورد روشنایی استخر و به طور کلی در مورد پروژه های استخر دارید، از تماس با ما دریغ نورزید. تیمی از مشاوران حرفه ای استخر در مجموعه آبگون تجارت سعدی آماده اند که نیازها و سوالات استخر شما را برطرف کنند..


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   1399/8/24 11:34